ENGLISH 0222 323 82 76
Hakkımızda Hizmet Ücretleri Bültenler İletişim
 

Hakkımızda

Seramiğin kalbinde biz varız...


SAM. A.Ş. Hakkında

Avrupa'da ve Dünya'da büyük üreticilerden olan Türk seramik sektörünün, artan rekabet ortamında araştırma, teknoloji geliştirme ve inovasyon ihtiyacı da artmaktadır. Bu ihtiyaçlar paralelinde Seramik Araştırma Merkezi (SAM), seramik sektörü ve Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle ve Tübitak şemsiyesi altında Anadolu Üniversitesi içinde 1998 yılında kurulmuştur. 2007 yılında şirketleşerek, üniversite-sanayi ortak araştırma merkezi faaliyetlerine Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde devam etmektedir.

SAM'ın şirketleşmesi,

ortaklığında gerçekleşmiştir.Kuruluş sonrasında tüm ortakların hisselerinin %50'sini Anadolu Üniversitesi'ne devretmeleri ve Anadolu Üniversitesi ile protokol yapılması sonucunda üniversite-sanayi işbirliğinin devamlılığı sağlanmıştır. SAM'ın kurumsal üniversite-sanayi işbirliği kapsamında verdiği sektörel hizmetlerde, kendi imkanları ve Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nün Ar-ge altyapısı kullanılmaktadır. Kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği başarılı faaliyetlerle ülkemizde kurumsal üniversite-sanayi işbirliğinin en iyi örneği olarak gösterilen SAM, seramik sektörünün teknoloji platformu ve çözüm ortağı konumuna gelmiştir. Ülkemizde seramik üretiminin %85'inden fazlasını gerçekleştiren firmaların işbirliği ortağı olduğu SAM'ın ana faaliyet alanı ve temel gelir kaynağını, proje sözleşmeleri kapsamında işbirliği ortağı firmalara sağlanan ar-ge hizmetleri oluşturmaktadır. İşbirliği ortakları ile çok yakın ilişkiler içinde olan SAM'ın imkanları gelişen teknolojiler, işbirliği ortaklarının ihtiyaçları ve öncelikleri doğrultusunda sürekli olarak genişletilmektedir. İşbirliği ortağı şirketler, ortak yarar proje çalışmalarına katılma ve sonuçlarından ücretsiz yararlanma, acil üretim problemlerinde öncelik ve hizmetlerden önemli oranda indirim hakkında sahiptir.

Yönetim İnsan Kaynağı

SAM, kuruluş amaçları doğrultusunda sanayi ağırlıklı bir yönetim anlayışına sahiptir. Böylelikle Ar-ge faaliyetleri, sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda, endüstriyel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak ve üniversite-sanayi işbirliğini teşvik edici yönde kurgulanmaktadır. SAM, kendi profesyonel araştırmacılarının yanında, Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü'nün genç, motivasyonu yüksek ve deneyimli araştırmacı kadrosunu ihtiyaç esaslı bazda kullanabilmektedir.

Faaliyet Alanı

Seramik kaplama malzemeleri, sağlık gereçleri, refrakter malzemeler, sofra eşyası, seramik hammaddeleri ve ileri seramik malzemeler SAM'ın faaliyet alanını oluşturmaktadır. Bu alanlarda öncelikli olarak Ar-ge hizmetleri verilmekte, ancak sektördeki bazı eksiklikleri tamamlamak amacıyla, proje sözleşmeleri kapsamında verilen Ar-ge hizmetleri paralelinde test/analiz, eğitim ve teknik-teknolojik destek hizmetleri gibi hizmetler de sürdürülmektedir.